FILOZOFIA PRZY (LIPOWEJ) HERBACIE
„Czas ucieka, a żaden nie zgadnie,
Jakie szczęście o jutrze przypadnie.”
Mając na względzie słowa renesansowego poety uczniowie klasy ósmej postanowili cieszyć się chwilą, swoją obecnością i przyjemnie spędzić czas na lekcji języka polskiego. Poznali przy tej okazji nie tylko radość biesiadowania, ale i smak lipowego miodu oraz lipowej herbaty. Wszystko, aby zapamiętać i skojarzyć z utworami i filozofią Jana Kochanowskiego. Wspólny czas został poświęcony refleksjom na temat ludzkiego losu. Przy okazji utrwalona została twórczość Jana z Czarnolasu, elementy poznanych filozofii antycznych, gatunki liryki odrodzeniowej oraz środki stylistyczne.
Dla utrwalenia tych chwil wykorzystano aparat fotograficzny z projektu Laboratorium Przyszłości.
Autorem prezentacji jest Dominik Chachuła, uczeń kl. VIII
POCZTÓWKA
Lubimy wyzwania, zwłaszcza te interdyscyplinarne, łączące wiele różnych kompetencji i mające praktyczne zastosowanie w życiu. Poszliśmy więc chętnie za propozycją naszej "pani od polskiego" Ewy Gronert-Raszewskiej i napisaliśmy oraz wysłaliśmy pocztówki z życzeniami z okazji Święta Niepodległości do uczniów z różnych szkół w całej Polsce. Otrzymaliśmy też od nich życzenia i pozdrowienia. W efekcie powstała ścienna gazetka z okazji święta narodowego. Pod hasłem A TO POLSKA WŁAŚNIE zawisły pocztówki ze zdjęciami z różnych zakątków naszego kraju. Na odwrocie mamy życzenia: "Wszystkiego najlepszego z okazji Niepodległej!", "Cieszmy się niepodległością!", "Kochamy Cię, Polsko!", "Świętujmy polskość! PS. Kochamy narodowy kotlet schabowy" itp. - zapisane przez różnych uczniów klas 4-8. Dodamy jeszcze, że oprócz ogromnej radości, jaką sprawiała nam każda otrzymana kartka , dużą wartością jest także to, że nauczyliśmy się pisać życzenia i pozdrowienia oraz adresować pocztówki. Dziś to już zanikająca umiejętność. Niektórzy mieli z tym tak duży problem, że musieli kilkakrotnie poprawiać swoje prace przed wysłaniem. Ale było warto! Prześledziliśmy przy okazji mapę Polski i odświeżyliśmy wiadomości z geografii.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY? – PLAKATY
Omawianie lektur na języku polskim często jest pretekstem do rozmów o życiu, pojawiają się także tematy związane z problemami nastolatków, bo przecież wszystko co w szkole ma swoje odniesienie do świata poza nią. Tak stało się przy okazji lekcji w klasie szóstej na temat powieści „Ten Obcy” Ireny Jurgielewiczowej. Pojawił się problem nieradzenia sobie z emocjami, konfliktów w rodzinie czy szukania pomocy. No właśnie, gdzie szukać pomocy? Mądrej, fachowej, skutecznej. To pytanie zadali sobie szóstolasiści, poszukali wspólnie na nie odpowiedzi w Internecie – bo internet to nie tylko miejsce, gdzie czyha niebezpieczeństwo, ale które można mądrze wykorzystać (i tego także uczyli się podczas lekcji polskiego). Efektami zdobytej wiedzy podzielili się z całą społecznością szkolną, rozwieszając we wszystkich możliwych miejscach swoje plakaty z numerami telefonów, pod którymi nikt pomocy potrzebującym nie odmówi.
PRZEDŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA W IVA
Choinka ubrana, listy do Mikołaja napisane, przyszedł czas na dekoracje świąteczne. Czwartoklasiści dzielnie wzięli się do pracy i przy pomocy długopisów 3D #laboratoriaprzyszłości wykonali ozdoby na świece, które zostaną ustawione dla stworzenia nastroju przy klasowym wigilijnym stole.
ZaLEGOwani na lektury
W klasach IVa i VI w ramach innowacji pedagogicznej uczniowie wykorzystują na lekcjach języka polskiego klocki LEGO. W kreatywny sposób interpretują teksty literackie i przy pomocy wizualizacji stworzonych z klocków pracują nad różnego rodzaju wypowiedziami pisemnymi (opisy, dialogi, sprawozdania, argumentowania itp.) i uczą się trudnej sztuki prezentacji i ustnych wystąpień publicznych.
Do tej pory w ten sposób pracowano podczas omawiania lektur „Akademia Pana Kleksa” oraz „Szatan z siódmej klasy”
OWOCOWE CZWARTKI
Taki innowacyjny projekt autorski został wdrożony na lekcjach języka w klasach uczonych przez panią Ewę Gronert. W każdy czwartek uczniowie pokazują, sprawdzają OWOCE swojej WIEDZY. Nie ma stopni, ocena jest po prostu informacją zwrotną. Można zdobywać naklejki za postępy w nauce, zamienią się one w piątki i szóstki. W ten sposób znika stres związany z odpytywanie, czy niezapowiedzianymi kartkówkami, a metoda ta uczy systematycznej pracy i pozwala zobaczyć i uczniom, i nauczycielowi efekty pracy. Wiadomo, owoce są zdrowe i -chyba- wszyscy je lubią.
WSZYSCY WSZYSTKIM ŚLĄ ŻYCZENIA
Uczniowie klas IVa, VI i VIII nawiązali kontakt ze swymi rówieśnikami. Trwa korespondencja pod hasłem MŁODZI LISTY PISZĄ. Ta inicjatywa pani Ewy Gronert ma na celu nie tylko przybliżyć zanikającą już sztukę epistolografii czy nauczyć praktycznych umiejętności związanych np. z adresowaniem kopert i wysyłaniem korespondencji drogą tradycyjną, ale także pokazać wartość nawiązywania znajomości, poznawania innych, cieszenia się wymianą myśli…, nie wspominając o ćwiczeniu kompetencji językowych. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia stały się pretekstem do wykonania pięknych kart świątecznych i zredagowania indywidualnych życzeń. Radość z otrzymania kartki z życzeniami pokazała, że warto się czasem dla kogoś postarać.