ŚWIĘTO DZIEWCZYNEK
11 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziewczynek.
Jest to nowe święto w naszym kalendarzu. Święto, dzięki któremu dziewczynki mają poczuć, że są ważne. Szczególnie uroczyście uczcili ten dzień chłopcy z 4a. Były róże, słodkości, upominki, balony..., a także wspólna zabawa przy muzyce.
Ale każde święto ma to do siebie, że się kończy. A przecież dziewczynki potrzebują czuć swoją „ważność” na co dzień. Dlatego polecamy - my czwartoklasisci z naszą Panią Od Polskiego - dla wszystkich dziewczynek: małych, dużych i tych wewnętrznych, zapomnianych i smutnych - książki Roksany Jędrzejewskiej Wróbel z serii SIEDEM SZCZĘŚLIWYCH. BAŚNIE NIE DOŚĆ ZNANE. Każda z tych historii to opowieść o tym, ile odwagi, mądrości i wytrwałości może mieć w sobie taka z pozoru niepozorna dziewczynka. I jaki to jest skarb dla całego świata - każda mała dziewczynka pełna wyobraźni i determinacji. Dziewczynki - czytajcie! Chłopaki - nie lekceważcie dziewczynek. One mają wielką moc. Moc zmiany świata na lepszy.
ŚWIĘTO DZIEWCZYNEK
- 4
KAWA CZY HERBATA?
19 października uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią, panią Ewą Gronert-Raszewską wybrali się do Muzeum Miasta Pabianic na wystawę, która budzi... pragnienie. Połączona ona była z lekcją dotyczącą konsumpcji napojów w dawnej Polsce na przykładzie znalezisk archeologicznych dokonanych w Gdańsku.
Ekspozycja zatytułowana "KAWA CZY HERBATA" została czasowo wypożyczona z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Od prowadzącej zajęcia kuratorki pani Beaty Ceynowa czwartoklasiści dowiedzieli się m.in. co dawniej pili gdańszczanie, jakich naczyń używali i z czego były wykonane, jak zmieniła się kultura picia na przestrzeni wieków oraz jakie historie wiążą się ze spożywaniem napojów w dawnym Gdańsku.
W gablotach zgromadzono 150 najróżniejszych naczyń do przechowywania, serwowania i konsumowania napojów odkrytych podczas badań archeologicznych w Gdańsku. Są to naczynia do tytułowej kawy i herbaty oraz do: wody mineralnej, czekolady, piwa, wina i wyrobów gorzelnianych.
Na zajęciach warsztatowych dzieci zainspirowane wzornictwem dawnych naczyń samodzielnie zdobiły papierowe talerze. Otrzymały też ciekawe i kolorowe broszury z kartami pracy, które pomogły utrwalić poznaną wiedzę. Jednym słowem - przyjemne z pożytecznym! Na pewno więc nie była to ostatnia wizyta w muzeum wychowanków pani Gronert .19 października uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią, panią Ewą Gronert-Raszewską wybrali się do Muzeum Miasta Pabianic na wystawę, która budzi... pragnienie. Połączona ona była z lekcją dotyczącą konsumpcji napojów w dawnej Polsce na przykładzie znalezisk archeologicznych dokonanych w Gdańsku.
Ekspozycja zatytułowana "KAWA CZY HERBATA" została czasowo wypożyczona z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Od prowadzącej zajęcia kuratorki pani Beaty Ceynowa czwartoklasiści dowiedzieli się m.in. co dawniej pili gdańszczanie, jakich naczyń używali i z czego były wykonane, jak zmieniła się kultura picia na przestrzeni wieków oraz jakie historie wiążą się ze spożywaniem napojów w dawnym Gdańsku.
W gablotach zgromadzono 150 najróżniejszych naczyń do przechowywania, serwowania i konsumowania napojów odkrytych podczas badań archeologicznych w Gdańsku. Są to naczynia do tytułowej kawy i herbaty oraz do: wody mineralnej, czekolady, piwa, wina i wyrobów gorzelnianych.Na zajęciach warsztatowych dzieci zainspirowane wzornictwem dawnych naczyń samodzielnie zdobiły papierowe talerze. Otrzymały też ciekawe i kolorowe broszury z kartami pracy, które pomogły utrwalić poznaną wiedzę. Jednym słowem - przyjemne z pożytecznym! Na pewno więc nie była to ostatnia wizyta w muzeum wychowanków pani Gronert .
26
ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole.
W piątek , tj. 7 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas IV - VIII rozwiązywali matematyczne bloksy oraz zadania wymagające sprawnego posługiwania się tabliczką mnożenia, aby rozszyfrować ukryte hasła. Podsumowanie zadań przygotowanych przez nauczycieli matematyki- p.Elżbietę Szurczak oraz p.Renatę Reliszkę, odbyło się podczas apelu w środę, 12 października. Ci, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniami i wykonali je w najkrótszym czasie, zostali nagrodzeni dyplomami oraz ocenami z matematyki. Dyplomy uczniom wręczyła p. dyr. Bogusława Piątkowska.Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole. W piątek , tj. 7 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie klas IV - VIII rozwiązywali matematyczne bloksy oraz zadania wymagające sprawnego posługiwania się tabliczką mnożenia, aby rozszyfrować ukryte hasła. Podsumowanie zadań przygotowanych przez nauczycieli matematyki- p.Elżbietę Szurczak oraz p.Renatę Reliszkę, odbyło się podczas apelu w środę, 12 października. Ci, którzy najlepiej poradzili sobie z zadaniami i wykonali je w najkrótszym czasie, zostali nagrodzeni dyplomami oraz ocenami z matematyki. Dyplomy uczniom wręczyła p. dyr. Bogusława Piątkowska.16
CZYTAMY BALLADY I ROMANSE
Cały wrzesień w naszej szkole był przeznaczony na poznawanie dzieła Adama Mickiewicza, które 200 lat temu dało początek romantyzmowi w Polsce. Czytanie rozbudza wyobraźnię, uczy wrażliwości i otwartego myślenia, napełnia dobrem i bezpieczeństwem, wzbogaca słownictwo, tworzy więzi, chroni przed przebodźcowaniem, zabiera w nieznane światy, wzmacnia poczucie wartości i pomaga radzić sobie w trudnych chwilach - mając to na względzie, zorganizowaliśmy w naszej szkole Wielkie Święto Czytania. Pod koniec miesiąca - 29 września - przypada OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA, to stało się przyczynkiem do sfinalizowania szkolnego wydarzenia. Zostało ono połączone z podsumowaniem akcji NARODOWE CZYTANIE 2022. Na tapetę wzięliśmy więc "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Uczniowie klas V i VII pod opieką pani Urszuli Kolanek wybrali z mickiewiczowskich ballad ponadczasowe słowa, wersy warte zapamiętania i w formie cytatów umieścili je na kolorowych materiałowych ekotorbach, wzbogacając wszystko o ciekawe elementy graficzne. W ten ciekawy sposób propagowali czytelnictwo i twórczość polskiego romantyka. Jednocześnie z inicjatywy naszej polonistki, pani Ewy Gronert-Raszewskiej, i pod jej czujnym okiem, młodzież z klas VII i VIII przygotowała scenki kabaretowe, do których inspiracją stały się wiersze romantycznego wieszcza: "Lilije", "Romantyczność", "To lubię", "Świtezianka", "Pani Twardowska" i "Powrót taty". Mroczny, posępny i pełen grozy klimat utworów został rozbity przez humor i satyrę nawiązujace do współczesnych czasów. Bo przecież "życie kabaretem jest"! Całość, podążając za pomysłem kabaretu Potem, zatytułowano "Ballady dla potłuczonych". Kabaretowe sceny były przeplatane czytaniem oryginalnych tekstów Mickiewicza. Tu swoje umiejętności w interpretacji głosowej prezentowali zarówno uczniowie klas IV -VII, jak i nauczyciele naszej szkoły na czele z panią dyrektor Bogusławą Piątkowską. Jesteśmy przekonani, że i uczniowie, i nauczyciele, a nawet sam pan Mickiewicz daliby temu spektaklowi "lajka", mówiąc: "To lubię!" (ku radości Marka Zuckerberga). Dzięki wykorzystaniu sprzętu fotograficznego z Laboratorium Przyszłości udało się stworzyć bogatą fotorelację z tego szkolnego wydarzenia.
244
DZIEŃ CHŁOPAKA W CZWARTEJ "A"
Było wesoło, kolorowo i ... słodko. Dziewczyny kompletnie chłopców zaskoczyły: klasa lekcyjna zamienila się w salę bankietową. Były domowe wypieki, soki i napoje, a przede wszystkim wiele prezentów- niespodzianek. Najbardziej spodobały się te wykonane samodzielnie. Tańce i wspólne śpiewanie przebojów wprawiły wszystkich w radosny nastrój.
3